Liepos 20-21 d. Vilniaus rajone Jonas Kačerauskas vedė stogo šiltinimo šiaudų ryšuliais (kitkomis) seminarą.

DSCN1561

Seminaro metu rekonstravome mano sodo namo stogą. Tai yra renovacijos būdas panaudojant natūralias medžiagas. Išorines mūrines sienas taip pat planuoju šiltinti šiaudais, o papildomas sienas padaryti karkasines, užpildytas vėl gi šiaudais (karkasas jau stovi ir palaiko padidintą stogą). Tai yra kito seminaro tema. Taip turėsime namą, tinkamą gyventi visus metus.

Prieš seminarą nuėmiau seną stogo dangą iš banguotų asbestinio šiferio lakštų ir įsirengiau laikiną iš polietileno plėvelės, gegnių  konstrukcijos aukštį padidinau nuo 12 iki 50 cm (galėtų užtekti ir 40 cm), panaudodamas papildomus tašus 5×15 cm. Lubų vidinę apdailą iš 2 cm storio dailylenčių palikau, papildomai pritvirtinus medvaržčiais. Ją panaudojau kaip pagrindą, ant kurio iš išorės paklojau statybinį kartoną, impregnuota linų aliejumi. Kartoną pritvirtinau tašeliais 2×2 cm su medvaržčiais, kad būtų patogiau kloti kitą sluoksnį – molio mišinio.

DSCN1516

DSCN1512

DSCN1549

Seminaro teorinė dalis. Aptariame šiaudinių namų konstrukcijas.

DSCN1554

DSCN1600

DSCN1601

DSCN1602

DSCN1603

Molio skiedinio dėjimas ant pagrindo. Apatiniam sluoksniui, kuris yra šiaudų garo ir gaisro izoliatorius, naudojame liesesnį ir sausesnį molio ir smėlio mišinį, negu išoriniam tinkui.

DSCN1557

Ryšulių paruošimas.  Statyboms pageidaujama naudoti ryšulius, kurių formą panaši į statybinį bloką, t. y. sienos lygios, o kampai status. Tam tikri būdai leidžia pašalinti formos trūkumus.

DSCN1565

DSCN1562

Ryšulių dėjimas.

DSCN1568

DSCN1573

Ryšulių perryšimas. Kartais prireikia keisti ryšulių matmenis: mažinti arba didinti. Atstumus tarp karkaso statramsčių ir gegnių reikia projektuoti bei ryšulius užsakyti reikia tokių matmenų, kad tokia būtinybė atsirastų kuo rečiau.

DSCN1570

DSCN1564

Šiaudų presavimas. Norint išvengti susėdimo, šiaudai presuojami. Mes presavome kas 3 eiles, t. y. 1,5 m. Naudojome hidraulinius kėliklius, reikia turėti bent 2 kėliklius po 3 tonas.  Ant ryšulių dedama lentą, kuri po presavimo tvirtinama plonais tašeliais prie gegnių ir lieka šiauduose.

DSCN1577

DSCN1576

Kraigo formavimas. Kraigas yra sudėtingiausia vieta dedant šiaudus. Tenka pjauti ryšulis kampu ir presuoti iš viršaus.

DSCN1578

Seminaro dalyviai.

DSCN1579

Tinko paruošimas. Išorės tinko pirmo sluoksnio sudėtis: molis, smėlis ir vanduo. Molio ir smėlio santykis nustatomas priklausomai nuo molio riebumo. Kuo mišinys riebesnis (kuo daugiau molio), tuo sluoksnis stipresnis, bet didesnis susitraukimas ir trūkinėjimo tikimybė. Mišinio konsistencija kaip grietinės. Į antrą sluoksnį dedame dar susmulkintų šiaudų, riebumas toks, kad džiūnant netrūkinėtų.

DSCN1582

DSCN1581

Išorės tinkas. Du sluoksnai molio tinko yra stogo vėjo barjeras ir papildoma hidroizoliacija. Pirmas sluoksnis įtrinamas į šiaudus, jis yra antro storesnio sluoksnio pagrindas. Antro sluoksnio storis apie 1 cm. Abu sluoksnius tepėme rankomis.

DSCN1589

DSCN1583

Liko įtempti plėvelę, pritvirtinti grebėstus ir uždengti stogą.

Nuotraukos ir tekstas: Aleksandr Vika

ekomeistras.lt