Liepos 20-21 d. Vilniaus rajone Jonas Kačerauskas vedė stogo šiltinimo šiaudų ryšuliais (kitkomis) seminarą.
Seminaro metu rekonstravome mano sodo namo stogą. Tai yra renovacijos būdas panaudojant natūralias medžiagas. Išorines mūrines sienas taip pat planuoju šiltinti šiaudais, o papildomas sienas padaryti karkasines, užpildytas vėl gi šiaudais (karkasas jau stovi ir palaiko padidintą stogą). Tai yra kito seminaro tema. Taip turėsime namą, tinkamą gyventi visus metus.
Prieš seminarą nuėmiau seną stogo dangą iš banguotų asbestinio šiferio lakštų ir įsirengiau laikiną iš polietileno plėvelės, gegnių konstrukcijos aukštį padidinau nuo 12 iki 50 cm (galėtų užtekti ir 40 cm), panaudodamas papildomus tašus 5×15 cm. Lubų vidinę apdailą iš 2 cm storio dailylenčių palikau, papildomai pritvirtinus medvaržčiais. Ją panaudojau kaip pagrindą, ant kurio iš išorės paklojau statybinį kartoną, impregnuota linų aliejumi. Kartoną pritvirtinau tašeliais 2×2 cm su medvaržčiais, kad būtų patogiau kloti kitą sluoksnį – molio mišinio.
Seminaro teorinė dalis. Aptariame šiaudinių namų konstrukcijas.
Molio skiedinio dėjimas ant pagrindo. Apatiniam sluoksniui, kuris yra šiaudų garo ir gaisro izoliatorius, naudojame liesesnį ir sausesnį molio ir smėlio mišinį, negu išoriniam tinkui.
Ryšulių paruošimas. Statyboms pageidaujama naudoti ryšulius, kurių formą panaši į statybinį bloką, t. y. sienos lygios, o kampai status. Tam tikri būdai leidžia pašalinti formos trūkumus.
Ryšulių dėjimas.
Ryšulių perryšimas. Kartais prireikia keisti ryšulių matmenis: mažinti arba didinti. Atstumus tarp karkaso statramsčių ir gegnių reikia projektuoti bei ryšulius užsakyti reikia tokių matmenų, kad tokia būtinybė atsirastų kuo rečiau.
Šiaudų presavimas. Norint išvengti susėdimo, šiaudai presuojami. Mes presavome kas 3 eiles, t. y. 1,5 m. Naudojome hidraulinius kėliklius, reikia turėti bent 2 kėliklius po 3 tonas. Ant ryšulių dedama lentą, kuri po presavimo tvirtinama plonais tašeliais prie gegnių ir lieka šiauduose.
Kraigo formavimas. Kraigas yra sudėtingiausia vieta dedant šiaudus. Tenka pjauti ryšulis kampu ir presuoti iš viršaus.
Seminaro dalyviai.
Tinko paruošimas. Išorės tinko pirmo sluoksnio sudėtis: molis, smėlis ir vanduo. Molio ir smėlio santykis nustatomas priklausomai nuo molio riebumo. Kuo mišinys riebesnis (kuo daugiau molio), tuo sluoksnis stipresnis, bet didesnis susitraukimas ir trūkinėjimo tikimybė. Mišinio konsistencija kaip grietinės. Į antrą sluoksnį dedame dar susmulkintų šiaudų, riebumas toks, kad džiūnant netrūkinėtų.
Išorės tinkas. Du sluoksnai molio tinko yra stogo vėjo barjeras ir papildoma hidroizoliacija. Pirmas sluoksnis įtrinamas į šiaudus, jis yra antro storesnio sluoksnio pagrindas. Antro sluoksnio storis apie 1 cm. Abu sluoksnius tepėme rankomis.
Liko įtempti plėvelę, pritvirtinti grebėstus ir uždengti stogą.
Nuotraukos ir tekstas: Aleksandr Vika
ekomeistras.lt
Rgp 15, 2013 @ 08:35:24
Rgs 27, 2013 @ 08:12:26
Bir 01, 2017 @ 17:44:42
How to make – Geras
Geg 07, 2018 @ 10:48:34